Reč načelnika Škole nacionalne odbrane



Škola nacionalne odbrane „Vojvoda Radomir Putnik“ vuče korene još od daleke 1884. godine, i do danas  se profilisala kao značajna vojnoškolska ustanova u sastavu Univerziteta odbrane. Kroz svoju burnu, ali i bogatu istoriju, menjala je svoja imena i programe, ali je cilj ostajao isti -  osposobljavanje oficira i državnih službenika za najviše vojne i državne dužnosti u širokom spektru izazova, rizika i pretnji bezbednosti i odbrani. Škola nastoji da očuvanjem osnovnih nacionalnih vrednosti kontinuirano izgrađuje strategijsku i operativnu misao, unapređuje sistem obrazovanja u oblasti bezbednosti i odbrane i razvija saradnju u domenu naučnoistraživačkih delatnosti sa srodnim institucijama i organizacijama u zemlji i inostranstvu.

Tokom svoje istorije Škola nacionalne odbrane je više puta menjala ime:
  • Viša škola Vojne akademije od 1884. do 1955. godine,
  • Ratna škola od 1955. do 1972. godine,
  • Škola narodne odbrane od 1972. do 1985. godine,
  • Škola opšetnarodne odbrane od 1985. do 1989. godine,
  • Ratna škola od 1990. do 1991. godine i
  • Škola nacionalne odbrane od 1993. godine.
U periodu od 1993. godine do 2006. godine Škola nacionalne odbrane nalazila se u sastavu Centra vojnih škola, organizacijsko-formacijskim promenama 2006. godine Škola naconalne odbrane postaje sastavni deo Vojne akademije, da bi 2018. godine ponovo postala samostalna vojnoškolska ustanova u okviru Univerziteta odbrane.

Odlukom predsednika Republike Srbije br. 3-12 od 10. avgusta 2021. godine Školi nacionalne odbrane je određen naziv Škola nacionalne odbrane – „Vojvoda Radomir Putnik“.

Škola je do danas osposobila preko 10.000 oficira za potrebe Vojske Srbije i Ministarstva odbrane i više od 400 polaznika iz drugih oružanih snaga i armija sveta: Indonezije, Irske, Zambije, Zelenortskih Ostrva, Bosne i Hercegovine, SAD, Nemačke, Belorusije, Crne Gore, Kine, Ruske Federacije, Makedonije, Austrije, Turske, Angole, Alžira, Grčke i oslobodilačkih pokreta Zimbabvea, Palestine i Namibije. Pored oficira, osposobljavala je i usavršavala i druge kadrove, uglavnom za obavljanje i organizovanje najsloženijih poslova u oblasti bezbednosti i odbrane, u državnim organima i institucijama lokalne samouprave, velikim privrednim sistemima i javnim preduzećima iz Republike Srbije i iz regiona.

Danas, Škola realizuje posebne programe usavršavanja kroz četiri nivoa:
  • Osnovni komandno-štabni kurs,
  • Komadno-štabno usavršavanje,
  • Generalštabno usavršavanje i
  • Visoke studije bezbednosti i odbrane.
U određenom periodu realizovala je i sledeće kurseve: Kurs za skupštinsku kontrolu i nadzor sektora bezbednosti, koji su pohađali narodni poslanici, kao i Kurs za strategijske rukovodioce, namenjen za oficire čina generala.

Organizovan u dve organizacijske celine, Katedru strategije i Katedru operatike, nastavni kadar težišno realizuje nastavu na karijernim usavršavanjima, ali i aktivno učestvuje u realizaciji nastavnog procesa na Vojnoj akademiji na svim nivoima vojnog odbrazovanja, od osnovnih akademskih studija do master i doktorskih akademskih studija.

Škola nacionalne odbrane je i regionalni lider u oblasti učenja na daljinu koji aktivno pruža stručnu i tehničku podršku brojnim stranim vojnoobrazovnim institucijama u okruženju.

Tradicionalno organizuje brojna predavanja po pozivu, gde polaznici, u okviru redovne nastave imaju priliku da čuju stavove i mišljenja najviših državnih rukovodilaca, eminentih naučnika i stručnjaka, istaknutih aktivnih i penzionisanih vojnih lica, iz zemlje i inostranstva, o različitima savremenim problemima, izazovima i tendencijama u oblasti bezbednosti i odbrane.